“I remember, my mom didn’t have any help, so if she needed to be somewhere after school, we’d just go down to the neighbors’ and she’d give us a snack and make sure we did our homework. There weren’t any latchkey kids.” ~ Jennifer Garner
It has been tough lately for me. Things went wrong and now I’m stuck in suffering to try and make it through from day to day.
However last Friday, a friend and colleague had come to my rescue without even realizing it. She had gone to buy groceries and actually kept me in mind.
She probably didn’t spend more than $10 on food, but it wasn’t about how much money, but rather the compassionate heart that she had for me and came for me in my unknowing time of need.
Included in the bounty of food were two boxes of Little Debbie Snack cakes. She bought me Honey Buns. At the printed on package price of $1.79 … it was probably the most expensive item that she bought.
But it got me thinking about the decline of Little Debbie products. Two boxes had to be bought in order to have a full dozen.
As a child, I remember seeing Little Debbie snacks and back then one box would actually contain a full dozen, or at the very least have ten in a box.
What in the world is going on? Why of all reasons did they reduce the total amount of products in a box?
I understand that times have changed since I was a kid. I mean after all, a full dozen of some snack was selling for only 99ยข and now they are selling for just under two dollars.
But why jump the price and REDUCE the quantity?
I’d love to go over to Little Debbie HQ and let them have it!! Honestly, I would.
Anyone else annoyed by this or am I just rambling on a Sunday afternoon… knowing that I must do whatever it takes to make it to the end of the week??